07.10.2019
ЧОМУ АМКУ ВІДКРИВ СПРАВУ ПРОТИ ЗАХІДЕНЕРГО РІНАТА АХМЕТОВА

Антимонопольний комітет Україна розпочав розслідування щодо можливого зловживання монопольним становищем ПАТ «ДТЕК Західенерго».

Щоб описати дві ключові речі – зловживання і монопольне становище – маємо спочатку пояснити як функціонує ринок електроенергії і що таке Зона «Бурштинський енергоострів».

Отже, ринок електроенергії. Виробник продає електроенергію на ринку, а споживач має три можливості її придбати:

- Завчасно, навіть за рік наперед, за двостороннім договором. Ця частина ринку так і називається, РДД («Ринок двосторонніх договорів»).

- У переддень та сам день споживання, на ринках «доба наперед» (РДН) та «внутрішньодобовому» (ВДР). Тут обсяги закуповуються, як правило, для того, щоб покрити потреби в час найбільшого споживання, коли купленої наперед електрики не вистачає.

- Якщо ж на ринках РДН та ВДР купити не встигли, споживач компенсує нестачу за «штрафними» цінами на Балансуючому ринку.

Верхню межу ціни на двох останніх сегментах встановлює регулятор, тобто –  НКРЕКП. Але зрозуміло, що на балансуючому ціна зазвичай вища.

Вдамося до аналогії з авіаквитками. Якщо купувати їх за рік до подорожі, то ціна є дуже привабливою. Однак передбачити події за багато місяців і купити всі необхідні квитки неможливо. Тому більшість подорожуючих оплачує перельоти незадовго до поїздки. Тут вже ціни вищі, але все ще, як правило, доступні. Але є й такі, хто вирішив, або найчастіше був змушений обставинами, летіти прямо сьогодні – він заплатить за квиток дуже високу ціну.

А тепер уявіть, що купити квитки можна або за рік наперед, або в день вильоту. В інший час їх просто немає в продажу, а коли в останній момент вони з’являються, то, зрозуміло, і ціна дуже висока. У світі авіаперевезень така поведінка рідко можлива, адже конкуренти просто переманять пасажирів у такої авіакомпанії. Проте якщо авіакомпанія одна? Ось тут ми переходимо до «Бурштинського енергоострова» (або «Острів Бурштинської ТЕС»).

Це особлива зона на Заході України в межах Івано-Франківської, Львівської та Закарпатської областей. Історично склалося (див. малюнок 1), що ця територія об’єднана з європейськими енергосистемами, але від’єднана від «материкової» України.

Описание: Описание: C:\Users\shelestyuk\Desktop\PortalManager-AMKUMOD РАБОЧИЙ\Temp\TempHtml.files\PM694image002.jpg

Близько 90% електроенергії на цьому «острові» виробляє ПАТ «ДТЕК Західенерго».

Тепер до справи. Антимонопольний комітет України отримав інформацію, що у серпні-вересні цього року «ДТЕК Західенерго» продавав на ринках РДН/ВДР значно менше електроенергії, ніж заявлені погодинні обсяги купівлі. Тобто в цей період був постійний попит споживачів, але єдиний крупний продавець не задовольняв його, «притримуючи» обсяги товару для більш дорогого, балансуючого (він же  «штрафний») ринку (див. малюнок 2).

 Описание: Описание: C:\Users\shelestyuk\Desktop\PortalManager-AMKUMOD РАБОЧИЙ\Temp\TempHtml.files\PM518image004.jpg

Повернімося до аналогії з авіаквитками. Якби на «Бурштинському острові» було кілька продавців електроенергії, то така ситуація навряд чи була б можливою. Але обсяги імпорту електроенергії в цей період були дуже незначними, а можливості закуповувати з основного ринку («ОЕС України») немає технічно. Тобто, є не лише ознаки монопольного або ж домінуючого становища ДТЕК Західенерго, але і зловживання ним. А останнє є серйозним порушенням.

Саме тому Антимонопольний комітет розпочав розслідування.

Примітка 1.

В серпні й вересні АМКУ повідомляв регулятора НКРЕКП про ознаки порушень на «Бурштинському острові». Однак реакції не отримав.

Примітка 2.

Побутові споживачі напряму не платили більше – їх захищає діючий на енергоринку механізм «спеціальних обов’язків». Історія про можливе зловживання торкнулася юридичних осіб – від великих підприємств до кіосків та перукарень. Водночас очевидним є те, що постраждало все населення. Адже затрати на виробництво та послуги бізнес перекладає на кінцевого споживача. І якщо кіловат, спожитий у помешканні, коштує так само, то ми однаково заплатимо більше за сорочку або візит до перукаря.

 

повернутись