15.11.2018
Представник АМКУ взяв участь у дискусії щодо еволюції енергетичних ринків України на III Legal Energy Forum

14 листопада 2018 року директор Департаменту досліджень і розслідувань ринків паливно-енергетичного комплексу та житлово-комунального господарства АМКУ Тетяна Кулішова взяла участь у III Legal Energy Forum, організованому газетою «Юридическая практика». У ході виступу Тетяна Кулішова поінформувала учасників форуму про заходи з адвокатування конкуренції, вжиті Антимонопольним комітетом України на енергетичних ринках, основні досягнення та плани роботи Комітету з розвитку конкуренції на ринку електричної енергії України.

Описание: Описание: Описание: C:\Users\shelestyuk\Desktop\PortalManager-AMKUMOD РАБОЧИЙ\Temp\TempHtml.files\PM608image002.pngТак, зокрема, Тетяна Кулішова зазначила, що наразі ринок генерації електричної енергії є високонцентрованим. Сукупна частка п’яти компаній складає понад 90 % ринку. Проте ринкова влада будь-кого з учасників ринку генерації в діючій моделі ОРЕ України не може бути реалізована внаслідок існуючих адміністративних обмежень і державного регулювання. Водночас схожа структура ринку ймовірно зберігатиметься і на початку запровадження повномасштабного ринку електроенергії. Відтак, наявний розподіл часток на ринку та високі бар’єри входження на ринок, створюють передумови для монополізації ринку окремими виробниками електроенергії.

З метою усунення підґрунтя для монополізації ринку та можливих зловживань після лібералізації ринку, в тому числі шляхом необґрунтованого завищення цін на електроенергію, Комітет звернувся до Кабінету Міністрів України, НКРЕКП та Міненерговугілля з пропозиціями, спрямованими на запровадження конкурентних умов функціонування ринку електроенергії. Серед основних пропозицій Комітету - запровадження біржової торгівлі електроенергією на ринку двосторонніх договорів, зняття адміністративних бар’єрів для імпорту електроенергії, створення стимулів для постачальників універсальних послуг закуповувати електроенергію за найнижчими цінами, що складуться на ринку тощо.

Також Тетяна Кулішова відзначила важливість активної співпраці АМКУ та НКРЕКП з урахуванням кращих європейських практик, в тому числі вимог Регламенту Європейського парламенту та Ради про цілісність і прозорість енергетичного ринку з метою забезпечення формування конкурентних умов функціонування ринку електричної енергії України.

повернутись