Головна » Прес-центр » Новини АМКУ » Новини АМКУ
25.04.2019
П'ять років прискіпливого контролю АМКУ - умова наданого ДТЕКу дозволу на купівлю двох електромереж

Сьогодні Антимонопольний комітет України надав дозвіл ТОВ «ДТЕК Нафтогаз» на придбання акцій ПрАТ «КИЇВОБЛЕНЕРГО» та АТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» за жорсткої умови виконання зобов’язань, які нівелюватимуть можливий негативний вплив на ринки електричної енергії.

Суть концентрації полягає в придбанні групою ДТЕК ще двох електророзподільних компаній. Враховуючи, що ринок розподілу електроенергії є природною монополією і перебуває у сфері державного регулювання, дана концентрація не впливає ні на сам ринок, ні на умови діяльності на ньому. Водночас, будь-яка монополія, а насамперед природня, завжди створює ризик зловживання. І цей ризик може зрости, коли власником природної монополії є вертикально-інтегрована компанія.

До основних потенційних ризиків Комітет відносить:

-  перекладення частини витрат з виробництва чи постачання електроенергії на послуги з її розподілу, що може надати власнику конкурентну перевагу у вигляді кращої цінової пропозиції при продажі електроенергії;

-  надання необгрунтованих переваг своїм же виробникам при купівлі електроенергії для покриття технологічних витрат;

-  створення перешкод доступу до систем розподілу електроенергії компаніям, які не входять до Групи ДТЕК.

Також внаслідок концентрації можливе збільшення голосів ДТЕКу в органах управління Оптового ринку електроенергії, що загрожує блокуванням роботи як Загальних зборів ОРЕ, так і Ради організації.

За результатами проведеного АМКУ аналізу та з урахуванням позицій регулятора, галузевого міністерства, учасників ринку, наукових установ і громадських організацій, Комітет дійшов висновку, що дана концентрація не призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на товарних ринках. Водночас, враховуючи зазначені потенційні ризики, АМКУ обумовив надання дозволу на концентрацію такими обов’язковими для виконання зобов’язаннями, зокрема:

ü  Не допускати перехресного субсидіювання (перекладання витрат групи ДТЕК з виробництва та постачання електроенергії на ПрАТ «КИЇВОБЛЕНЕРГО» та АТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО»).

ü  Забезпечити придбання ПрАТ «КИЇВОБЛЕНЕРГО» та АТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» електричної енергії для компенсації технологічних втрат на конкурентних засадах (тобто, не надавати необґрунтованих переваг компаніям ДТЕК).

ü  Не допускати розірвання та/або зміну суттєвих умов чинних договорів між ПрАТ «КИЇВОБЛЕНЕРГО» та постачальником електроенергії населенню.

ü  Інформувати про кожний факт відмови в укладенні договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та про причини такої відмови.

ü  Не пропонувати більше 2-х кандидатів для обрання до Ради Оптового ринку електричної енергії України від Постачальників та Операторів системи розподілу (для недопущення блокування роботи Зборів і Ради ОРЕ).

Жорсткий контроль за виконанням групою «ДТЕК» зобов’язань АМКУ здійснюватиме протягом 5 років.

Недотримання компанією «ДТЕК Нафтогаз» цих умов є підставою для перегляду наданого дозволу.

Нагадаємо, що зараз ПрАТ «КИЇВОБЛЕНЕРГО» та АТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» належать групі «VS Energy».

Повний текст рішення буде оприлюднено на сайті АМКУ.

Відкриті дані  |  Мапа сайту  |  Файловий архів  |  Фотогалерея
Цей сайт створено за фінансування ЄС. Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
© Антимонопольний комітет України