Головна » Прес-центр » Новини АМКУ » Новини АМКУ
31.01.2019
В АМКУ з'ясовували проблемні питання, які виникають під час надання архівними установами платних послуг

30 січня 2019 року в Комітеті проведено робочу зустріч у рамках перевірки Державної архівної служби України та архівних установ, що належать до сфери її управління, щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час надання платних послуг.

Перевірку розпочато у зв’язку з зверненнями громадських організацій, науковців та дослідників, які користуються послугами архівних установ. Заборона копіювання власними технічними засобами документів, зокрема, великих форматів (більше А4) була основним проблемним питанням, яке піднімалося у зверненнях. Така заборона передбачена змінами, внесеними у червні 2018 року до Порядку користування документами національного архівного фонду, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.11.2013 № 2438/5.

 Крім того, заявники зазначали про факт надання архівними установами послуги «надання документів для копіювання», при відсутності її у Переліку платних послуг, які можуть надаватися архівним установами, що утримуються за рахунок бюджетних коштів, затвердженого постановою КМУ від 07.05.1998 № 639 (в редакції постанови КМУ від 14.03.2018 № 175).

Зокрема, дослідники та користувачі послуг архівних установ вказували у зверненнях на неможливість замовлення копіювання документів національного архівного фонду у рамках взаємодопомоги (peer 2 peer) або у підприємця, який спеціалізується на пошуку та копіюванні архівних документів.

Присутні на зустрічі представники Ради бізнес-омбудсмена також указали про надходження до їх установи  звернень з аналогічних питань.

Учасники робочої зустрічі жваво обговорювали зазначені і не виключно проблемні питання. Голова Державної архівної служби України підкреслила, що основним завданням архівних установ є збереження документів національного архівного фонду, у зв’язку з чим необхідним є певне обмеження щодо можливості копіювання документів власними технічними засобами. Безконтрольне копіювання архівних документів «приватними» архівами та дослідниками, і відповідно накопичення їх, не сприяє розвитку архівів, що не доотримують кошти за платні послуги. Окрім цього, було зроблено акцент на тому, що архіви є бюджетними установами.

Представник Міністерства юстиції України зазначив, що користування архівними документами визначено порядком, який затверджено наказом Мін’юсту, а послуга «надання документів для копіювання» (яка виключена з переліку платних послуг) продовжується надаватися на підставі нормативних актів, які не приведені у відповідність до постанови КМУ від 07.05.1998 № 639.

У свою чергу присутні на робочій зустрічі дослідники звернули увагу на міжнародний досвід, що, за їх словами, свідчить про можливість безкоштовного копіювання документів власними технічними засобами, внаслідок чого професійні дослідники, які змушені часто повертатися до роботи з одними й тими самими документами, менше працюють безпосередньо з оригіналами документів, що сприяє їх належному збереженню. Крім того, учасники зустрічі звернули увагу на питання оцифрування архівних документів та/або надання можливості роботи з копіями, наявними в архівах.

Інформацію від учасників робочої зустрічі Комітет візьме до уваги під час подальшого проведення перевірки, в ході якої планується вивчення міжнародного досвіду. За результатами узагальнення всієї отриманої інформації Комітет підготує відповідні пропозиції.

Відкриті дані  |  Мапа сайту  |  Файловий архів  |  Фотогалерея
Цей сайт створено за фінансування ЄС. Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
© Антимонопольний комітет України