Головна » Прес-центр » Новини АМКУ » 2018
20.09.2018
В АМКУ обговорено дії Фонду державного майна щодо функціонування Єдиної бази звітів про оцінку майна

14 вересня 2018 року в Антимонопольному комітеті України під головуванням державного уповноваженого Агії Загребельської проведено першу робочу зустріч у рамках перевірки дій Фонду державного майна під час створення, впровадження та функціонування Єдиної бази звітів про оцінку майна та підключення до неї електронних майданчиків, на якій були присутні представники Фонду державного майна України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Адміністрації державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Нотаріальної палати України, громадських організацій у сфері оцінки, суб’єктів оціночної діяльності, оцінювачі та ЗМІ.

На робочій зустрічі презентовано інформацію щодо запуску у липні 2018 року єдиної бази звітів про оцінку, у якій функціонує електронний модуль визначення оціночної вартості об’єктів, підключення до неї приватних електронних майданчиків, що виконують функцію посередника між  єдиною базою та її користувачаминотаріусами та оцінювачами, проблематику підняту у зверненнях, статистичну інформацію, отриману з відкритих джерел, та вирішення питань, що стоять перед Комітетом під час проведення перевірки.

Агія Загребельська повідомила, що в рамках перевірки направлено вимоги про надання інформації до органів державної влади, громадських організацій у сфері оцінки та учасників ринку. За результатами перевірки у разі виявлення ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції у діях державних органів та/або операторів електронних майданчиків Комітетом будуть вжиті передбачені законодавством заходи.

Заступник Голови Фонду державного майна України Євген Асташев повідомив, що до кінця вересня Фондом планується авторизувати від 6 до 10 електронних майданчиків та зазначив, «що на сьогодні у Єдиній базі зареєстровано майже 120 000 звітів».

Заступник директора департаменту захисту інформації Адміністрації Держспецзвязку Ігор Стельник поінформував про те, що Адміністрації Держспецзвязку реєструє атестат відповідності у сфері ТЗІ за результатами державної експертизи, та зазначив, що чотири електронні майданчики вже отримали відповідний атестат. Сьогодні, за словами Ігоря Стельника, на опрацюванні знаходиться чотири технічні завдання на побудову КСЗІ інших майданчиків, що планують авторизуватися. Він також надав роз’яснення щодо проведення державної експертизи у сфері ТЗІ.

Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов звернув увагу на додаткові витрати, які змушені нести суб’єкти, у зв’язку з наявністю посередників з реєстрації звіту у Єдиній базі. Крім того, Максим Нефьодов вказав, що вартість послуг таких посередників повинна відповідати собівартості, а не призводити до отримання ними надприбутків.

Перший Віце-президент Нотаріальної палати України Оніщук Ольга у свою чергу зазначила, що модуль електронного визначення оціночної вартості сприяє не лише поповненню Державного бюджету, але і боротьбі з відмиванням коштів, при цьому вказала про наявність технічних проблем у роботі модуля та незадоволеність нотаріусів вартістю послуг електронних майданчиків, авторизованих Фондом.

Артур Оганесян, міжнародний член Ради Директорів NAR США, член Міжнародної організації FIABCI Ukraine, вказав, що наявність електронних майданчиків не вирішує проблеми щодо заниження оціночної вартості майна, при цьому залишається проблема стягнення плати за послугу, яка не надається.

Як зазначив Євген Асташев, ціни на послуги електронних майданчиків не регульовані, оскільки це не є повноваженням Фонду.

Директор Департаменту оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності Фонду держаного майна України вказала, що за останні чотирнадцять днів модуль електронного визначення оціночної вартості не пройшло лише 3 % звітів. Відповідно до законодавства такі звіти можуть бути направлені на рецензування до Фонду.

Світлана Булгакова повідомила, що модуль електронного визначення оціночної вартості доопрацьовуються щоденно із урахуванням зауважень, які надходять від оцінювачів.

У свою чергу приватний підприємець Вікторія Грищенко вказала, що: «всі електронні майданчики виявилися технічно пов’язані між собою. Вони працюють на одному й тому ж програмному коді. Щодо вартості послуг, то електронні майданчики демонструють таку ж подібність, як і в програмному коді. Всі ціни однакові, зміни в цінах відбулися одномоментно, ціни прив’язані до вартості об’єкту оцінки в однакових пропорціях».

Громадський діяч, оцінювач Юрій Андрусенко зазначив: «5000 суб'єктів оцінки позбавлені безкоштовного доступу до Єдиної бази даних звітів, гарантованого Постановою КМУ від 21.08.2014 №358. Наказ про введення в експлуатацію Єдиної бази даних звітів (від 18.07.18 № 962) прийнятий Фондом з перевищенням повноважень. Умови про договірні відносини між електронними майданчиками і оцінювачами мають невизначений характер, що призведе до створення монополії операторами електронних майданчиків».

Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Алла Кияниця вказала: «Спочатку Фондом державного майна України було авторизовано лише один майданчик, який займав монопольне становище. На сьогодні авторизовано чотири майданчики, але умови договорів ідентичні, а вартість послуг однакова, що свідчить про змову щодо надання послуг по доступу до бази.  Умови договорів передбачають стягнення плати за отримання приватним нотаріусом інформації з бази, при цьому для державних нотаріусів такої вимоги немає. Нормативними документами, прийнятими Фондом, не визначені розміри оплати послуг авторизованих майданчиків».

Інформація, отримана від учасників робочої зустрічі, буде використана Антимонопольним комітетом України під час проведення перевірки Фонду державного майна України.

Відкриті дані  |  Мапа сайту  |  Файловий архів  |  Фотогалерея
Цей сайт створено за фінансування ЄС. Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
© Антимонопольний комітет України