Головна » Прес-центр » Новини АМКУ » Новини АМКУ
07.08.2018
В АМКУ обговорили проблемні питання щодо ефективності та конкуренції державних і комунальних підприємств

03 серпня 2018 року в Антимонопольному комітеті Україні під головуванням Юрія Терентьєва відбулась робоча зустріч присвячена темі державних та комунальних підприємств в Україні: проблеми ефективності та конкуренції.

Описание: C:\Users\shelestyuk\Desktop\PortalManager-AMKUMOD РАБОЧИЙ\Temp\TempHtml.files\PM257image002.pngЯк зазначив Юрій Терентьєв, з моменту отримання Комітетом функціоналу, як Уповноваженого органу з питань державної допомоги субєктам господарювання (нагадаємо, Закон набрав чинності 2 серпня 2017 року) «Ми побачили, що в Україні, насправді, є багато комунальних підприємств. Проте, юридичні обставини та цілі, за якими вони створюються, достатньо розмиті. Відкритими залишаються питання щодо державних позицій навіщо ці комунальні підприємства створювались; яким чином органи місцевої влади взагалі можуть брати участь у економічній діяльності; які є обмеження для участі місцевої чи центральної влади в конкурентних ринках, тобто ситуація, яка склалася, є не врегульованою».

Продовжуючи тему державної допомоги в контексті комунальних підприємств, Голова Комітету звернув увагу на Закон України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» відносно європейських директив, де можна прослідкувати не таку велику кількість форм державної допомоги, що підлягає під сферу діяльності контролю в Євросоюзі. Порівняно з нашою країною, за 5-ти місячний період (з 2 серпня 2017 р. по 1 січня 2018 р.), Комітет отримав більш ніж 300 повідомлень. Станом на сьогодні ця цифра також лінійно зростає. Прикладом з 40 рішень, які Комітет приймає щодо моніторингу державної допомоги, 39 рішень містять інформацію про те, що форми державного фінансування не є державною допомогою. Фактично відбувається фінансування різних комунальних підприємств на локальному рівні.

Тобто, бачимо, що місцевими органами влади створено більш ніж 10 тис комунальних підприємств, які, по-перше, з точки зору основної компетенції АМКУ, можуть працювати як для блага територіальних громад, так і конкурувати з приватними суб’єктами господарювання (наприклад сфера аптечних мереж). По-друге, з точки зору законодавства, Закон про державну допомогу створює обмеження, які стосуються фінансування цих самих комунальних підприємств.

У своїй презентації директор Департаменту конкурентної політики Олександр Білянський проаналізував національну конкурентну політику, окреслив присутність державних підприємств у секторах економіки України, зупинився на підприємствах державної форми власності в інфраструктурних секторах економіки України та охарактеризував ринкову частку державних підприємств у секторах економіки України.

Участь у заході взяли представники Мінекономрозвитку, BRDO, YouControl та МЕРТ, які також активно долучилися до обговорення проблемних питань державних та комунальних підприємств, а також домовилися про подальшу плідну співпрацю.

Відкриті дані  |  Мапа сайту  |  Файловий архів  |  Фотогалерея
Цей сайт створено за фінансування ЄС. Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
© Антимонопольний комітет України