Головна » Прес-центр » Новини АМКУ » 2018
15.03.2018
АМКУ проведено круглий стіл на тему: "Ринок електричної енергії України. Тягар чи потенціал?"

13 березня 2017 року в Антимонопольному комітеті України відбулося обговорення стану конкуренції на ринках електричної енергії та основних факторів, що можуть стати на заваді формування конкурентних відносин у новій моделі ринку.

Департамент досліджень і розслідувань ринків ПЕК і ЖКГ Антимонопольного комітету України презентував результати дослідження основних факторів, що можуть стати на заваді формування конкурентних відносин у новій моделі ринку. Це, зокрема, високий рівень концентрації діючого ринку генерації електроенергії, значний рівень заборгованості на оптовому ринку, закритість ринку для імпортерів, наявність значного перехресного субсидіювання та ін.

Під час виступу Олег Крижанівський, начальник відділу ринків електроенергії, відзначив, що на сьогодні ринок генерації електроенергії є висококонцентрованим, на ринку діють суб’єкти, що мають структурні ознаки монопольного становища, у яких спостерігається суттєвий профіцит генеруючих потужностей. Однак в діючій моделі ринку ринкова влада учасників стримується факторами адміністративного характеру. Умови, в яких функціонує ринок генерації електроенергії, – це той базис, з яким Україна рухається до лібералізації та відкриття ринку електричної енергії.

Потенціал ринку електричної енергії залежатиме від того, наскільки прозорими та проконкурентними будуть «правила гри» у новому ринку, адже, з одного боку, коли пропозиція більша, ніж попит – це передумова для загострення конкуренції, а, з іншого боку, наявність ринкової влади у окремих учасників ринку та відсутність державного регулюванняце передумова до можливих порушень конкурентного законодавства.

У ході обговорення учасники круглого столу, серед яких були представники учасників електроенергетичного ринку, Координаційного центру Кабінету Міністрів України, Міненерговугілля України, НКРЕКП, енергетичних асоціацій, аналітичних центрів, громадських організацій та експерти, відмітили важливість якісної підготовки вторинного законодавства до Закону України «Про ринок електричної енергії», яке розробляється НКРЕКП, та встановлює нові правила на ринку електричної енергії. Сьогодні саме той випадок, коли якість нормативної бази є набагато важливішою, ніж суто дотримання термінів їх прийняття.

Як зазначив Голова Антимонопольного комітету України Юрій Терентьєв: «Сьогодні для всіх є очевидним архаїзм моделі ринку «єдиного покупця» електроенергії. Модель, в якій фактично не має місця для конкуренції, де вирішальну роль відіграє держава, як регулятор. Водночас, ми усвідомлюємо, що просто прийняття Закону України «Про ринок електричної енергії» не зробить ринок конкурентним. І той перехідний період, який даний цим Законом, має бути використаний як для створення передбачених Законом кодексів і правил, так і для подолання тих бар’єрів, які в новій моделі ринку можуть призвести до спотворення чи недопущення конкуренції на ринку».

З презентацією можна ознайомитись тут.

Відкриті дані  |  Мапа сайту  |  Файловий архів  |  Фотогалерея
Цей сайт створено за фінансування ЄС. Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
© Антимонопольний комітет України