Головна » Прес-центр » Новини АМКУ » 2017
19.12.2017
Імпорт електроенергії як дієвий конкурент вітчизняним виробникам

Антимонопольний комітет України надав Міністерству енергетики та Раді Оптового ринку електроенергії рекомендації щодо можливості залучення імпорту в енергосистему України, виходячи з його економічної доцільності, а саме:

Міністерству енергетики та вугільної промисловості України

Внести зміни до Порядку складання річних та місячних прогнозних балансів електричної енергії об’єднаної енергетичної системи України в частині можливості залучення імпорту електроенергії на конкурентних засадах по відношенню до іншої генерації, зокрема, виходячи з його економічної доцільності.

Раді Оптового ринку електричної енергії

1. Внести зміни до Правил оптового ринку електроенергії, що є додатком 2 до Договору між членами оптового ринку електроенергії, зокрема в частині запровадження конкуренції між імпортерами та виробниками, які працюють за ціновими заявками та, можливо, в певній частині з ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом».

2. Вжити інших необхідних заходів, спрямованих на створення рівних умов для виробників електричної енергії та імпортерів щодо можливості забезпечення ресурсного наповнення ринку.

Нагадуємо, що за результатами комплексного дослідження ринків електричної енергії та енергетичного вугілля, Антимонопольний комітет, в тому числі, рекомендував Національній комісії, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг, розробити та затвердити порядок проведення електронних аукціонів із доступу до пропускної спроможності міждержавних мереж.

·  Станом на сьогодні доступ до пропускної спроможності міждержавних мереж здійснюється на конкурентних засадах, проте можливість імпорту сьогодні обмежена адміністративно.

·  Правилами Ринку передбачено встановлення ціни імпортованої електроенергії Регулятором, проте документ, який би визначав порядок встановлення такої ціни на сьогодні відсутній.

Також діючий порядок формування прогнозних річних та місячних балансів ринку електроенергії передбачає залучення імпорту за замикаючим принципом, виключно для збалансування енергосистеми.

·  Водночас, оптові ціни на електроенергію в країнах, з якими Україна з’єднана міждержавними перетинами, подекуди нижчі, ніж ціни, за якими продають електроенергію теплові електростанції.

·  Відтак, на сьогоднішній день в Україні є технічна можливість імпорту електроенергії та його економічна доцільність, проте наявні високі адміністративні бар’єри для входження імпортерів на ринок.

Як зазначила Перший заступник Голови Комітету Ніжнік Марія Володимирівна під час робочої зустрічі у Комітеті, яка була присвячена вирішенню проблемних питань, що стримують формування конкурентних відносин на ринках електроенергії: «Імпорт електричної енергії міг би скласти суттєву конкуренцію вітчизняним виробникам, зокрема, тепловій генерації, а також, можливо в певній частин і атомній генерації».

Відкриті дані  |  Мапа сайту  |  Файловий архів  |  Фотогалерея
Цей сайт створено за фінансування ЄС. Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
© Антимонопольний комітет України