Головна » Прес-центр » Новини АМКУ » 2017
14.11.2017
Рішенням АМКУ визнано антиконкурентні узгоджені дії ТОВ "Санофі-Авентіс Україна" та двох найбільших фармацевтичних дистриб'юторів України

Сьогодні рішенням Антимонопольного комітету України оштрафовано за антиконкурентні узгоджені дії:

1) ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» - єдиного імпортера лікарських засобів Sanofi на суму 69 млн. 547 тис. 184 грн;

найбільших широко асортиментних фармацевтичних дистриб’юторів України:

2) ТОВ «БаДМ» на суму 28 млн. 788 тис. 116 грн;

3) ТОВ «Оптіма-Фарм, Лтд» на суму 40 млн. 759 тис. 068 грн.

За результатами розслідування, яке тривало декілька років, Комітет встановив наступне. У 2010-2011 роках ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» імпортувало в Україну 174 лікарських засоби виробництва групи Sanofi: 27 з них не мали замінників (інсуліни, онкопрепарати тощо) і 147 мали замінники (один або більше) за іншими торговими назвами інших виробників.
Лікарські засоби Sanofi призначені для лікування аритмії, епілепсії, цукрового діабету, серцево-судинних та онкологічних захворювань тощо. Значна їх кількість є дорогими та всі вони можуть закуповуватися за бюджетні кошти. Також у асортименті Sanofi є ряд широковідомих лікарських засобів під торговими назвами Но-Шпа, Ессенціалє, Маалокс, Кордарон, Фестал.

Комітетом встановлено, що умови договорів ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» з Дистриб’юторами можуть призвести до обмеження конкуренції на ринках лікарських засобів Sanofi для більш дешевих замінників, також відповідні угоди забезпечили можливість підвищення цін на лікарські засоби Sanofi під час їх реалізації через процедури державних закупівель.

Відомо, що успішний вихід на ринок та просування генеричних фармацевтичних виробів залежить не тільки від їх виробництва, але й від належної дистрибуції фармацевтичними оптовими продавцями та дистриб’юторами. ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» та найбільші широкоформатні дистрибутори ТОВ «БаДМ» та ТОВ «Оптіма-Фарм, Лтд» у своїх договорах купівлі-продажу запровадили специфічні умови продажів та надання знижок, що стимулювали дистрибуцію саме лікарських засобів, що вже давно втратили патентний захист та мають багато замінників, зокрема, за рахунок продажу лікарських засобів, що не мають або мають обмежену кількість замінників.

Приймаючи зазначене рішення, Комітет виходив з того, що лікарські засоби є соціально вагомим товаром і будь-яке обмеження конкуренції на ньому має значний негативний вплив на кінцевого споживача. Тобто будь-які дії великих фармкомпаній, таких як ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» і найбільших дистриб’юторів, метою або наслідком яких є обмеження конкуренції з боку більш дешевих генеричних лікарських засобів, тобто прямих замінників, матиме значний негативний соціально-економічний ефект.

Комітет, захищаючи конкуренцію між оригінальними лікарськими засобами та їх генериками, діє відповідно до найкращих практик Європейської Комісії. Вкрай негативне ставлення до проявів обмеження конкуренції між оригінальними та генеричними препаратами пов’язане з тим, що, як встановлено Єврокомісією, при виході на ринок генерика, його ціна є на 25% нижчою, ніж ціна на оригінальних лікарський засіб, а після виходу генерика на ринок протягом двох років його ціна стає на 40% нижчою за первісні ціни оригінального лікарського засобу. Також зниження на майже 20% зазнає ціна оригінального препарату. Крім впливу на ціну відбувається значний вплив на обсяг ринку та ринкові частки учасників. Так, за нормальних умов, компанії, що випускають генерики, отримують на кінець першого року своєї роботи на ринку препарату близько 30% обсягу ринку, а на кінець другого року – 45% обсягу ринку.

Варто зазначити, що під час вказаних антиконкурентних узгоджених дій частка продажів генеричних препаратів кінцевим споживачам була незначною та суттєво не зростала, незважаючи на нижчу ціну в порівнянні з оригінальними препаратами Sanofi, що продавалися з високою торгівельною надбавкою.

Рішення може бути оскаржене до суду.

Відкриті дані  |  Мапа сайту  |  Файловий архів  |  Фотогалерея
Цей сайт створено за фінансування ЄС. Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
© Антимонопольний комітет України