Головна » Прес-центр » Про головне » 2017
06.09.2017
АМКУ з'ясовує обставини щодо стрімкого зростання цін на ринку курятини

5 вересня 2017 року Антимонопольний комітет України скликав екстрену нараду для обговорення проблеми стрімкого зростанням цін на м'ясо курятини в період липня – вересня цього року, враховуючи соціальну значущість цієї продукції.

З метою всебічного розуміння ситуації, зокрема в частині виявлення ймовірних ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції, Комітетом було ініційовано обговорення з представниками виробників курятини, галузевих асоціацій, найбільшими національними роздрібними мережами, а також органами державної влади, які реалізують державну політику у сфері сільського господарства (Мінагрополітики), економіки, торгівлі та цінового регулювання (МЕРТ). Учасникам зустрічі було презентовано попередні результати дослідження ринку м’яса курячого, проведеного Комітетом. У свою чергу запрошені надали аргументи відносно основних факторів, що вплинули на зростання ціни на означеному ринку.

Серед ціноутворюючих чинників, на які вказали представники індустрії, було виділено зростання собівартості виробництва, спричинене здорожчанням кормових та енергоносіїв, підвищенням заробітної плати персоналу підприємств та загальною девальвацією національної валюти по відношенню до долара та євро, що впливає на закупівельну ціну імпортованих складових у виробничому процесі. Крім того, представник одного з провідних виробників курятини повідомив, що на сьогодні підприємство працює на повну потужність та не в змозі надати додатковий обсяг продукції на ринок. Також він додав, що комерційна стратегія підприємства зорієнтована у середньостроковій перспективі на першочерговість виходу на зовнішні ринки (експортна орієнтованість).

На сьогодні, за даними представників роздрібних мереж, закупівельна ціна на м'ясо курятини впродовж останніх двох місяців зросла в середньому на 25%. За словами представників роздрібних мереж, причиною здорожчання курятини є стрімке зростання попиту споживачів, які перейшли від купівлі червоних типів м’яса (свинини та яловичини) до більш доступного продукту. Ціна на червоне м'ясо в свою чергу зросла, зокрема, через  спалах АЧС по всій території України, в результаті якої значна кількість виробників була змушена скоротити поголів’я.

Водночас представник Мінагрополітики, базуючись на даних Держстату, повідомив, що профільне відомство не вбачає дефіциту м’ясної продукції загалом, та м’яса курятини зокрема, на вітчизняному ринку, додаючи також, що прогнозний рівень споживання у абсолютних величинах м’ясної продукції на душу населення збільшився з 51 кг (за 2016) до 53 кг (у 2017 році). Разом з тим відсоткова частка споживання м’яса птиці (зокрема, курятини) збільшилась через загальне зниження купівельної спроможності населення.

Голова Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв під час наради зазначив: “Ще на початку серпня цього року Комітет звернувся до виробників м’яса курятини та представників роздрібної торгівлі з офіційним запитом про надання інформації, що стосується причин зростання цін на м’ясо куряче. За результатами перевірки такої інформації, якщо підтвердиться необґрунтованість підняття цін та ознаки вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, то Комітетом будуть здійснюватися подальші процесуальні дії з метою припинення порушення.

Хочу наголосити, що до компетенції  відомства не входить процес регулювання ціни на товари, впливу на комерційну стратегію підприємств, адміністративно орієнтуючи їх на пріоритетність наповнення товарами внутрішнього ринку. Діяльність АМКУ полягає у виявленні і припиненні порушень законодавства про захист економічної конкуренції.  При цьому всі, хто мають докази порушення на ринку м’яса курятини, можуть вже зараз  надати їх до АМКУ ”.

 

Відкриті дані  |  Мапа сайту  |  Файловий архів  |  Фотогалерея
Цей сайт створено за фінансування ЄС. Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
© Антимонопольний комітет України