Головна » Прес-центр » Про головне » 2017
19.08.2017
Інформація щодо проблемних питань які виникають під час проведення публічних закупівель та їх оскарження до Постійно діючої адміністративної колегії АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель

У зв'язку з розповсюдженням у ЗМІ численних публікацій щодо ситуації, яка склалась в системі публічних закупівель, зокрема, в частині зловживань з боку суб'єктів господарювання процедурою оскарження процедур закупівель до Комітету, як органу оскарження, повідомляємо наступне.

Загальна статистика скарг, які надійшли протягом 2015-2017 років, свідчить про те, що із початком функціонування системи публічних закупівель (Прозорро) кількість скарг постійно зростає, а також збільшується кількість порушень з боку замовників під час проведення торгів, а саме:

- за весь 2015 рік надійшло близька 1350 скарг;

- за 2016 рік надійшло близька 3100 скарг;

- станом на 18.08.2017 вже надійшло більше 3500 скарг.

Причиною такого збільшення скарг є, як довіра з боку підприємств до органу оскарження, як дієвого інструменту захисту прав від неправомірних дій замовників, так і відкритість пропозицій конкурентів, що дозволяє суб'єктам господарювання самостійно виявляти порушення в пропозиціях конкурентів.

За період функціонування органу оскарження з 2010 року категорія порушень майже незмінна: встановлення дискримінаційних умов у документації, у тому числі, встановлення технічних вимог під конкретного постачальника; дискримінаційний підхід під час розгляду пропозицій учасників (неправомірне відхилення учасника або обрання переможцем учасника, пропозиція якого не відповідає умовам документації).

Аналізуючи кількість скарг, які до теперішнього часу надходять до Комітету, можна зробити висновок, що замовники не завжди враховують висновки органу оскарження та продовжують вчиняти ті ж самі порушення законодавства або вдаються до нових порушень.

За останній період (2016-2017 років) чи не найбільша кількість скарг (більше 500 скарг) надійшла на дії ПАТ "Укрзалізниця" та його філій/підрозділів.

Поряд з недотриманням замовниками вимог законодавства у сфері публічних закупівель слід закцентувати увагу на значному збільшенню випадків зловживань з боку учасників торгів (у тому числі, потенційних) під час оскарження процедур публічних закупівель.

Зі свого боку Комітетом направлялась відповідна аналітична інформація до Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністра України та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Слід зазначити, що проблематика зловживання оскарженням (так званий троллінг) існує вже не перший рік.

Зі свого боку Комітет, розуміючи проблемність зазначеного питання, неодноразово виступав ініціатором внесення відповідних змін до законодавства (які свого часу були враховані, як в Законі України "Про здійснення державних закупівель", так і в Законі України "Про публічні закупівлі").

Усвідомлюючи необхідність подальшого удосконалення системи закупівель та процедури оскарження з урахуванням того, що рівень досвідченості учасників торгів та, відповідно, суб'єктів оскарження постійно зростає, Комітет направляв до Адміністрації Президента України, а також до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України свої пропозиції щодо внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі", якими запропонував, зокрема, удосконалити порядок оскарження шляхом зобов'язання надання суб'єктами оскарження документального підтвердження наміру приймати участь у торгах, які ними оскаржуються, та шляхом удосконалення оплати за подання скарги. Це, на думку Комітету, дозволить скоротити кількість зловживань потенційними учасниками права на оскарження, зокрема, умов тендерної документації.

 

 

Відкриті дані  |  Мапа сайту  |  Файловий архів  |  Фотогалерея
Цей сайт створено за фінансування ЄС. Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
© Антимонопольний комітет України