Головна » Прес-центр » Про головне » 2017
16.06.2017
Юрій Терентьєв: ринок електроенергії має функціонувати на конкурентних засадах

«Перехід до конкурентної моделі ринку електроенергії ставить перед відомством та усією енергетичною спільнотою важливі завдання стосовно розвитку, захисту та сприяння розвитку конкуренції», - зазначив Голова Антимонопольного комітету України Юрій Терентьєв 15 червня 2017 року, відкриваючи засідання круглого столу "Формування конкурентних умов функціонування ринку електричної енергії в умовах трансформації", організованого Антимонопольним комітетом за ініціативи Ради Оптового Ринку електричної енергії.

За словами Голови Комітету, приєднавшись до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, Україна взяла на себе зобов’язання застосовувати правила Третього енергетичного пакета ЄС, впровадження якого передбачає Закон України «Про ринок електричної енергії». Цей закон є реформою ринку електроенергії України, що дасть можливість розвивати конкуренцію на ринках електроенергії та на суміжних ринках, а також залучати інвестиції у цю галузь.

«Сьогодні ми на порозі реформи ринків електричної енергії, переходу від моделі єдиного покупця на конкурентну модель ринку. Ряд бар'єрів, що стримують розвиток конкуренції на цих ринках, були усунуті шляхом виконання рекомендацій органами влади та при врахуванні зауважень і пропозицій, які надавались під час опрацювання проекту Закону України "Про ринок електричної енергії", - зауважила Перший заступник Голови Комітету Марія Ніжнік, модеруючи І Сесію "Актуальні питання захисту економічної конкуренції на ринках електричної енергії".

«Від запровадження конкуренції між виробниками електроенергії, інтеграції української та європейської енергосистем та входження на ринок нових гравців в умовах рівних прав і можливостей, насамперед має виграти   споживач, який отримає можливість обирати  собі постачальника, який забезпечуватиме більш якісні послуги за конкурентну ціну", - підкреслив державний уповноважений Комітету Валерій Полюхович під час І Сесії "Актуальні питання захисту економічної конкуренції на ринках електричної енергії".

«Закон України "Про ринок електричної енергії» - це перший секторальний Закон, який містить положення про моніторинг та контроль державної допомоги суб'єктам господарювання. Водночас, Закон України "Про державну допомогу суб'єктам господарювання" набуває чинності вже у серпні цього року, що є викликом як для Комітету, зацікавлених органів влади, так і для всіх суб'єктів ринку електроенергії. На виконання умов Договору про заснування Енергетичного Співтовариства та Угоди про асоціацію між Україною та ЄС із 2 серпня цього року запроваджується новий правовий інститут для України, відповідно до якого Антимонопольний комітет, як уповноважений орган з питань державної допомоги суб’єктам господарювання, отримає ще один механізм для формування та захисту конкурентних умов на ринках, - розпочала ІІ Сесію державний уповноважений Комітету Анна Артеменко.

Що це значить для ринку електричної енергії? – саме питання державної допомоги як у межах діючої моделі функціонування ринку електроенергії, так і в умовах його реформування у зв'язку з прийняттям Закону України "Про ринок електричної енергії", були предметом обговорення під час ІІ Сесії "Актуальні питання впровадження системи моніторингу і контролю державної допомоги суб'єктам господарювання в енергетичній сфері України".

«Насамперед, має бути знайдений розумний баланс між державною підтримкою учасників ринку і створенням здорової конкуренції між ними. Зважаючи на висококонцентрований ринок генерації електричної енергії України, основним завданням, яке має бути реалізовано протягом перехідного періоду, є зняття бар'єрів для імпорту електроенергії і запровадження конкуренції між виробниками електроенергії. Це можливо, зокрема, шляхом синхронізації української та європейської енергосистем. І саме від цього виграє споживач», - зауважив народний депутат України Лев Підлісецький під час засідання.

Метою проведення такого заходу є адвокатування конкуренції на ринках електроенергії України та запобігання можливим порушенням конкурентного законодавства на цих ринках у період трансформацій, що відбуваються на енергетичних ринках України. Вирішення цих питань, потребує об’єднання зусиль всіх зацікавлених органів влади та суб’єктів господарювання на енергетичних ринках, задля створення справді конкурентного середовища та успішному виконанню зобов’язань, що Україна взяла на себе приєднавшись до Договору про заснування Енергетичного співтовариства.

«Результатом сьогоднішнього засідання буде створення робочої групи з напрацювання пропозицій щодо ефективної розробки та впровадження підзаконних актів, спрямованих на успішну імплементацію Законів України «Про ринок електричної енергії України» та «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» в частині функціонування ринків електроенергії за законами конкуренції", - зазначив Юрій Терентьєв.

 

Відкриті дані  |  Мапа сайту  |  Файловий архів  |  Фотогалерея
Цей сайт створено за фінансування ЄС. Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
© Антимонопольний комітет України