Головна » Прес-центр » Про головне » 2017
07.03.2017
VI Форум України з питань розвитку конкуренції: представлено Огляд конкурентного законодавства і політики України

2-3 березня 2017 року у місті Києві відбувся VI Форум України з питань розвитку конкуренції, організований Антимонопольним комітетом України спільно з Фондом розвитку конкуренції.

З вітальним словом до учасників звернувся Андрій Іванчук - Голова Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, відкриваючи цьогорічний Форум: «Від імені Верховної Ради України щиро вітаю усіх учасників і гостей Форуму, а також усю команду Антимонопольного комітету України, Парламент та Уряд із успішним проведенням такою поважною міжнародною організацією як Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) Огляду конкурентного законодавства і політики України». Андрій Іванчук зауважив, що розвиток конкуренції справа не лише АМКУ, а злагоджена робота Парламенту, Уряду та галузевих Міністерств. Він також наголосив, що рекомендації ОЕСР адресовані не тільки АМКУ, а й Уряду і Верховній Раді України. «Ефективне виконання презентованих сьогодні рекомендацій може бути досягнуто лише спільними зусиллями. При цьому важливою умовою дієвого захисту конкуренції є забезпечення фінансової незалежності органів Комітету», - зазначив він.

Голова Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв у своєму вступному слові зазначив: «Для ефективної роботи АМКУ у найближчій перспективі Огляд ОЕСР є дорожньою картою успішного розвитку економіки в цілому. Ми будемо використовувати найкращі практики, які напрацьовані у розвинутих країнах світу. Кращим експертом у питаннях конкуренції ми вважаємо ОЕСР».

Юрій Терентьєв разом із співголовою експертної ради Фонду розвитку конкуренції Хасаном Какая відкрили першу сесію Форуму, присвячену презентації результатів проведеного у 2016 році Огляду виконання Україною рекомендацій у сфері конкурентної політики та законодавства (далі - Огляд), що був здійснений Організацією економічного розвитку та співробітництва (Organisation for Economic Cooperation and Development). Огляд ОЕСР презентували Фредерік Женні (Голова Комітету з питань конкурентної політики та законодавства ОЕСР) та Степан Луців (Бюро Канади з питань конкуренції).

Під час свого виступу Фредерік Женні, зокрема, зазначив: «Огляд – це комплексний інструмент експертної оцінки ОЕСР, який дозволяє оцінити існуючі у галузі проблеми та виклики, розкрити існуючий світовий досвід з подолання аналогічних викликів та на основі цього запропонувати найбільш відповідну українським реаліям модель поведінки».

За допомогою відеозвернення своє бачення потенціалу АМКУ в успішній реалізації рекомендацій висловив екс-Голова Федеральної торгової комісії США Білл Ковачич та зауважив, що: «Нова команда АМКУ повністю налаштована на реалізацію поставлених завдань». Звернув увагу на здатності діяти незалежно та за європейськими стандартами, що є найважливішою умовою ефективної роботи, до чого і прагне Антимонопольний комітет.

Стефан Луців також підкреслив, що Антимонопольний комітет рухається в правильному напрямку: «АМКУ перевищив очікування західних експертів, він працює відкрито та повноцінно виконує свою роботу». Представник конкурентного відомства Канади висловив свої подальші рекомендації для покращення роботи Комітету в майбутньому, зокрема, удосконалення системи примусового виконання рішень Комітету.

В Огляді наведено актуальні рекомендації, які забезпечать Антимонопольному комітету, Кабінету Міністрів та Верховній Раді України всеохоплюючу дорожню карту з реалізації реформ та включає низку рекомендацій для подальшого розвитку конкурентної політики і законодавства в Україні.

Другу панельну дискусію Форуму «Рекомендації експертного Огляду ОЕСР конкуренційної політики і права України: можливості та виклики щодо практичного застосування» модерувала Перший заступник Голови Комітету - державний уповноважений Марія Ніжнік.

Під час цієї сесії Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов зазначив, що  Мінекономрозвитку є одним із партнерів Антимонопольного комітету з розвитку конкуренції. Розповів, що Міністерство разом із Комітетом і Групою Світового банку працюють над розробкою Національної програми розвитку конкуренції, яка має сприяти покращенню узгодженості та скоординованості заходів органів державної влади у сфері захисту економічної конкуренції. Спільна робота ведеться щодо створення ефективної системи моніторингу та контролю державної допомоги суб’єктам господарювання. Також Максим Нефьодов звернув увагу на залежність ефективної роботи органу від належного його фінансування.

В обговоренні практичного застосування рекомендацій експертного Огляду ОЕСР також взяли участь старший спеціаліст з питань приватного сектору World Bank Group Євгеній Осмоческу, представник Міністерства юстицій України Костянтин Сілкін, Голова Ради з питань конкуренції Латвії Скайдріте Абрама, Голова Антимонопольного офісу Словацької Республіки Тібор Меніхарт та заступник Бізнес-омбудсмена України Ярослав Грегірчак.

            Тему законодавчого забезпечення реформ у сфері конкуренції було розглянуто у третій частині заходу. «Конкурентне середовище формує інвестиційний клімат у країні», - підкреслив модератор цієї панельної дискусії  та Голова правління Фонду розвитку конкуренції Сергій Цівкач.

«Розвиток конкуренції – наша спільна робота», - так розпочала свою доповідь Марія Ніжнік, зупинившись на поточних питаннях, які розглядає Комітет щодо правозастосовчої діяльності, зокрема, запобіганні і покаранні за порушення конкурентного законодавства, удосконаленні процедур розслідування антиконкурентних дій тощо. 

Свою позицію щодо законодавчого забезпечення реформ у сфері конкуренції та важливості запровадження ефективної системи оцінки впливу на конкуренцію при здійсненні нормотворчої діяльності під час Форуму висловили Голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна та Народний депутат України Вікторія Пташник.

Остання сесія першого дня Форуму була присвячена питанням реформи судочинства та її впливу на систему захисту і розвитку конкуренції та пройшла під модеруванням співголови експертної ради Фонду розвитку конкуренції Олександра Мельниченка.

Україна перебуває на стадії створення системи судочинства щодо розгляду антимонопольних справ, тому наразі відбуваються дискусії стосовно того, в яких судах мають розглядатися такі справи.

 Учасники цієї сесії дискутували про створення спеціалізованого суду, питання тривалості судового розгляду, можливості оскаржень судових рішень, а також процесу створення найвищої судової інстанції щодо розгляду антимонопольних питань та конкурсний відбір до його складу. У цій панельній дискусії  Форуму взяли участь Фредерік Женні, Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов, Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк, Президент відомства з питань конкуренції Люксембургу П`єр Раухс, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козяков та радник юридичної фірми «Саєнко Харенко» Олександр Нагорний.

3 березня 2017 року Форум продовжив свою роботу із обговорення практичних аспектів імплементації системи моніторингу і контролю державної допомоги суб'єктів господарювання. Відкрила другий день заходу і першу сесію цього дня державний уповноважений Антимонопольного комітету Анна Артеменко, яка опікується у відомстві цим напрямком.

Євген Дудник, начальник відділу моніторингу державної допомоги АМКУ, розповів про сам механізм впровадження системи моніторингу та контролю державної допомоги суб'єктам господарювання. Адже з 2 серпня 2017 року вже набирає чинності Закон України "Про державну допомогу суб'єктам господарювання", яким визначено АМКУ Уповноваженим органом. Євген Дудник окреслив ті кроки, які вже зроблені Комітетом у цьому напрямку, зокрема, врегулювання процедурних аспектів та розроблення критеріїв оцінки державної допомоги. У грудні 2016 року Антимонопольний комітет на своєму засіданні схвалив Звіт про результати Пілотного проекту з контролю державної допомоги в енергетичній сфері України. Під час реалізації Пілотного проекту Комітетом проаналізовано 26 програм державної підтримки суб’єктам господарювання, яка надається у секторах вугільної промисловості, електроенергетики і нафтогазовому секторі, складено Звіт та розроблено низку рекомендацій надавачам державної допомоги. Серед майбутніх кроків до успішного впровадження в дію Закону - інституційна спроможність Уповноваженого органу, завершення розроблення підзаконних нормативно-правових актів, підвищення рівня обізнаності з питань державної допомоги, взаємодія з Верховною Радою України, центральними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Про ефективність для бізнесу успішної реалізації системи контролю державної допомоги зауважив Ярослав Грегірчак, заступник Бізнес-омбудсмена України, зазначивши, що система нова для правильного її сприйняття бізнесом, і АМКУ докладає неабияких зусиль в адвокатуванні цієї системи. Також він зазначив і про готовність Бізнес-омбудсмена співпрацювати з Комітетом щодо розгляду звернень та скарг бізнесу, а також запевнив, що Комітет може розраховувати на їхню допомогу у підготовці до впровадження Закону про державну допомогу в Україні.

Участь у цій панельній дискусії також взяли Радник з юридичних питань Секретаріату Енергетичного співтовариства Марі-Тереза Ріхтер, асоційований партнер Oxera Ніколь Робінс, керівник Проекту технічної допомоги ЄС «Підтримка у створенні системи контролю державної допомоги в Україні» Дайга Лагздіна.

Великий інтерес та обговорення викликала панельна дискусія "Вдосконалення системи державного регулювання природних монополій та забезпечення справедливої конкуренції на ринках, що регулюються" за модерування Першого заступника Голови Комітету Марії Ніжнік.

Про ситуацію щодо регулювання ринків електроенергетики та газу, законодавче підґрунтя діяльності Комісії розповів Голова НКРЕКП Дмитро Вовк. За його словами, одним із актуальних питань є зміна  системи регулювання від системи "витрати +" до стимулюючого регулювання, що дозволить зробити цю галузь більш привабливою для інвестицій і підвищить якість послуг для споживачів.

Перший секретар Представництва Європейського Союзу в Україні Хосе-Мануель Ернандес, представник Федеральної торгової комісії США Брайан Телпнер, директор економічних досліджень Департаменту юстиції США Рассел Піттман поділилися своїм досвідом у сфері регулювання природних монополії та уникнення зловживання монопольним становищем.

Учасники сесії відзначили, що спільна робота АМКУ та НКРЕКП має бути спрямована на розвиток конкуренції на ринках суміжних до ринків природних монополій. Погляд суб’єктів природних монополій, неналежний технічний стан операторів розподільчих електромереж представив Віталій Григоровський (Президент Асоціації операторів розподільчих електромереж України). Він окреслив проблемні питання переходу на стимулююче тарифоутворення.

Стефан Луців (Бюро Канади з питань конкуренції) та Антоніна Ягольник, керуючий партнер юридичної фірми "CLACIS", виступили модераторами панельної дискусії щодо питань удосконалення слідчих повноважень конкурентних відомств. У ході цієї сесії Президент Ради з питань конкуренції Румунії Богдан Кірітою, судовий адвокат Департаменту юстиції США Александра Шепард, начальник управління правового забезпечення Комітету з регуляції природних монополій та захисту конкуренції Казахстану Спан Жандос Ібадуллаули та представник конкурентного відомства Туреччини Ебру Інче поділилися своїм досвідом слідчих повноважень та механізмами співпраці з правоохоронними органами для забезпечення ефективного розслідування картелей та інших антиконкурентних правопорушень.

            У заключній частині Форуму його учасники говорили про конкурентно-антимонопольні комплаєнс програми для бізнесу, як механізм зниження операційних ризиків суб’єктів господарювання. У дискусії на цю тему взяли участь Брайан Телпнер, керівник міжнародних відносин Антимонопольного відомства Італії  Ренато Ферранді, голова Громадської ради при АМКУ Олександр Завада, керівник юридичного відділу, офіцер з дотримання корпоративних стандартів та політик «Хенкель» в Україні Ольга Лук`янова, заступник директора з правових питань НАК «Нафтогаз України» Єлизавета Баданова та модератор сесії – партнер Київського офісу Baker McKenzie Оксана Сімонова.

Форум України з питань розвитку конкуренції є інформаційним майданчиком для обміну міжнародним досвідом у сфері конкуренції та напрацювання пропозицій щодо вдосконалення конкурентної політики, права та правозастосування в Україні.

У заході взяли участь керівництво Антимонопольного комітету України, представники Верховної Ради України, центральних органів виконавчої влади, Голова Комітету з питань конкуренції ОЕСР, представники Представництва ЄС в Україні, Світового банку, Секретаріату Енергетичного співтовариства, Ради бізнес-омбудсмена, керівники та представники конкурентних відомств Білорусії, Болгарії, Італії, Латвії, Литви, Люксембургу, Молдови, Румунії, Словаччини та Туреччини, ділове та експертне співтовариство, експерти Фонду розвитку конкуренції, міжнародні експерти, представники профільних асоціацій, бізнес-кіл, громадськості та ЗМІ.

 

 

 

Відкриті дані  |  Мапа сайту  |  Файловий архів  |  Фотогалерея
Цей сайт створено за фінансування ЄС. Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
© Антимонопольний комітет України