Головна » Прес-центр » Про головне
05.07.2017
ПІДСУМКИ ДІЯЛЬНОСТІ ЧЕРКАСЬКОГО ОБЛАСНОГО ТЕРИТОРІАЛЬНОГО ВІДДІЛЕННЯ ЗА І ПІВРІЧЧЯ 2017 РОКУ

Основна діяльність територіального відділення протягом І півріччя 2017 року була зосереджена на реалізації заходів з забезпечення захисту економічної конкуренції у всіх сферах економіки області та виконанню доручень Антимонопольного комітету України.

Територіальним відділенням за цей період розглянуто 60 заяв та звернень щодо порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Так, наприклад, за результатами розгляду звернень громадян Черкаського району, територіальним відділенням припинено порушення ТОВ «Черкасигаз Збут» на ринку надання споживачам послуг з газопостачання. Як встановило відділення, Товариство виставляло споживачам рахунки для оплати за спожитий природний газ без зазначення невикористаної суми субсидії, що могло призвести до ущемлення інтересів споживачів.   

У поточному періоді територіальним відділенням проведено планову перевірку  ПАТ «Черкасиобленерго» щодо діяльності на ринках у сферах приєднання до мереж, передачі та постачання електричної енергії. Крім того, на виконання доручень Антимонопольного комітету України, територіальним відділенням здійснено 13 позапланових перевірок суб’єктів господарювання щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції під час їх участі у публічних закупівлях.

Економічний ефект від припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції склав близько 20,5 млн. грн. Досягнення такого економічного ефекту стало можливим в результаті припинення порушення ПАТ «Черкасиобленерго» законодавства про захист економічної конкуренції щодо безпідставної  відмови  ТОВ «ЕНЕРГОБІЗНЕС» в укладанні договору про передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами.  

Крім того, наразі територіальним відділенням за результатами розгляду звернення  іншого суб’єкта господарювання розглядається аналогічна справа щодо створення ПАТ «Черкасиобленерго» перешкод доступу  на ринок постачання електричної енергії.

Також одним із пріоритетних напрямків роботи відділення було виявлення та запобігання порушень з боку суб’єктів господарювання, які діють на соціально значимих регіональних ринках.

Так, за результатами проведеного дослідження ринку платних медичних послуг з проведення медичних оглядів, які надаються закладами охорони здоров’я Черкаської області, встановлено, що лікарнями до  собівартості послуг, окрім заробітної плати необхідних лікарів-спеціалістів, було включено заробітну плату медичних сестер, медичних реєстраторів, молодших медичних сестер, які не повинні входити до складу медичних комісій.

Адміністративною колегією територіального відділення 7 центральним районним лікарням області були надані рекомендації про припинення дій, які містять ознаки вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом встановлення економічно обґрунтованої вартості платних медичних послуг з проведення медичних оглядів.

До основних напрямків роботи територіального відділення у  І півріччі 2017 року також слід віднести здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції при здійсненні державних закупівель.

Так, на даний час на розгляді у відділенні знаходиться 9 справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб’єктів господарювання щодо спотворення результатів торгів.

Однак доведення порушень конкуренційного законодавства при проведенні закупівель є складним у зв’язку з необхідністю встановлення фактичного місця знаходження учасників торгів, отримання інформації безпосередньо з їх комп’ютерів та складання відповідних актів. Особливо це стосується приватних підприємців, як учасників торгів. Крім того, просліковується безпосереднє ігнорування вимог голови територіального відділення учасниками торгів.

Так, наразі вже прийнято 2 рішення про порушення суб’єктами господарювання законодавства про захист економічної конкуренції щодо неналежного виконання вимог голови територіального відділення.

Також територіальним відділенням значна увага приділялась попередженню та припиненню антиконкурентних дій органів влади та органів місцевого самоврядування.

Територіальним відділенням, за результатами дослідження ринків перевезень пасажирів автобусами в приміському сполученні, надано 20 райдержадміністраціям рекомендації щодо здійснення контролю за виконанням умов укладених з автоперевізниками договорів.  Як встановило відділення, органи влади усунулись від здійснення контролю в частині встановлення/зміни автомобільними перевізниками тарифів на послуги з перевезення пасажирів автобусами загального користування, що може призвести до виникнення ознак порушень законодавства про захист економічної  конкуренції.

За результатами проведеного дослідження ринків побутових відходів, централізованого водопостачання та водовідведення, територіальним відділенням було встановлено, що органами місцевого самоврядування не визначено виконавців послуг з вивезення побутових відходів на конкурсних засадах, що може призвести до недопущення конкуренції на ринку вивезення побутових відходів; не переглянуто норми надання цих послуг та нормативи питного водопостачання, що може призвести до стягнення підприємствами, які надають зазначені послуги, необґрунтованої плати. Наразі 15 органам місцевого самоврядування надано  рекомендації, якими зобов’язано усунути порушення.

Крім того, територіальним відділенням налагоджено ефективну взаємодію з правоохоронними та контролюючими органами області, зокрема, це обмін інформацією щодо виявлених порушень законодавства.

Так, наприклад, за зверненням Звенигородської місцевої прокуратури розпочато розгляд справи за ознаками вчинення Моринською сільською радою порушення законодавства про захист економічної конкуренції щодо надання суб'єктам господарювання переваг, які ставлять їх в привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до недопущення конкуренції на ринку передачі в оренду майна комунальної власності.

У територіальному відділенні постійно проводяться наради, круглі столи щодо поточних питань, які виникають у ході здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції. Так, наприклад, у квітні 2017 року проведено засідання «круглого столу» щодо проблемних питань на ринку проведення робіт з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна в Черкаській області.

Вжиті та заплановані відділенням заходи дозволять територіальному відділенню і надалі виконувати покладені на відділення державою завдання у сфері захисту економічної конкуренції, підтримувати здорову конкуренцію на товарних ринках в регіоні та сприяти її розвитку.

 

Консультаційний центр  |  Фотогалерея  |  Мапа сайту  |  Файловий архів
Цей сайт створено за фінансування ЄС. Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначено інше
© Черкаське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України